Hody
29.1.2011

Na kole

Velkopavlovická vinařská stezka

Kopeček s kapličkou nad Velkými BílovicemiNa obrázku vidíte pohled přes vinohrady na kapličku na vršku Hradišťku. Kaplička stojí na kopci uprostřed vinic, kde byla v roce 2002 zasvěcena sv. Cyrilovi, sv. Metodějovi, sv. Václavovi a patronovi vinařství sv. Urbanovi.
Hradištěk s kapličkou si určitě nenechte ujít protože je odsud krásný výhled až k Pálavě a Bílým Karpatům. Toto místo je oblíbenou zastávkou na velkopavlovické vinařské stezce.

Hustopeče – V tomto vinařském městě muzeme vidět moderní kostel sv. Václava a sv. Anežky České z roku 1994 a z dalších památek baštu s častí hradební zdi městského opevnění ze 16. – 17. století, v jádru renesanční domyze 16. stol. aj. Na Křížovém vrchu dominantní novorománská kaple sv. Rocha z r. 1901, moderní aquapark s tobogánem městské muzeum a galerie.

Dolní (Novomlýnská) nádrž – Největší ze tří Novomlýnských nádrží, vybudovaných na Dyji v letech 1975-1988. Slouží k závlahám, rekreaci a výrobě elektřiny.

Rakvice – V rámci cyklistických tras se turista může projet kolem rybníku, mokřadů, luk, lužních lesů až do Lednice. Vinařská stezka z Rakvic do Přítluk a Zaječí směrem k Novomlýnské nádrži je spojena s možností navštívit ve vinném sklípku i místní vinaře. V přírodě je možno navštívit chráněně jezírko Kutnar, obelisk Facka a Květné jezero.

Jánův hrad – Romantická „umělá zřícenina”.

Podivín – Když přijíždíme do města, můžeme z kteréhokoli směru vidět mohutnou věž kostela sv. Petra a Pavla.

Velké Bílovice – V obci můžeme navštívit muzeum, které přibližuje historii obce sbírkami, je zde stálá expozice krojů a zemědělského nářadí. a také archeologické vykopávky. Krasná asfaltová cyklotrasa nás povede příjemnou krajinkou osázenou vinohradem.

Vrbice – Jednou z největších zajímavostí na Vrbici, jsou vinné sklepy, které stojí až v sedmi patrech nad sebou. Nejsou to sklepy honosné ani barvami, ani velikostí, ale kamenné s goticky lomenými oblouky na vstupu. Už z dalekého okolí je vidět kostel sv. Jiljí.

Brumovlce – Rodiště spisovatele Jana Herbena (1857 – 1936), na rodném domě čp. 176 je pamětní deska z r. 1937. Dějiště Herbenova románu Do třetího a čtvrtého pokolení. Severně od vsi v trati Brumovické úlehle stávala středověká ves Divice, zaniklá v 15. sto., archeologové odkryli stopy tvrze a základy dvou kostelů z 13. a počátku 14. stol.

polski